Polní jídla
Müsli "Blivajs"
Vydatné jídlo bez vaření. Dělali jsme si ho vždycky sebou tam, kde není možné vařit na ohni, nebo na to není čas.
Koupili jsme si musli přidali jsme do toho ořechy (buď vašské, nebo lískové, to je celkem jedno), smíchá se to s trochou medu, můžou se přidat i hrozinky. Je to velmi vydatné kalorické jídlo, a jeho příprava nezabere moc času. Může se jíst i za pochodu.
Konzerva jako základ jednoduchých jídel
Základ je jakákoliv vepřová konzerva
nebo lunch. Ono se to pravda od sebe moc neliší. S konzervy sebereme
tuk a podusíme nakrájenou cibuli. Máme-li houby, můžeme přidat. Pak na
to šoupneme zbytek konzervy, ochutíme po libosti (česnek, maggy,
sojovka, curry a jiné koření) a chvíli to ještě děláme na ohni.
Případně můžeme podlít vodou. Do toho sekneme vedle uvařenou rýži nebo
těstoviny, můžeme i brambory. Vzniklou salaquardu zamícháme a ještě
teplou aplikujeme do našich zažívacích traktů.
/
Uvařit těstoviny nebo rýži a do teplého namíchat konzervu tuňáka i s olejem. Stačí ta levnější toustová-drť.V létě se mohou přidat listy pampelišky, jitrocel, maliník, atd.
Cleba
hrubá mouka, sůl, kmín, olej, trochu prášku do pečiva. Všechno
smícháme do vláčného těsta a necháme chvíli odležet. Pak děláme placky
a pečeme na plechu nebo na hlakém
kamenu. Nebo z těsta uválíme hada, namotáme na klacek a pomalu opékáme nad ohněm.
Zálesácká polévka
Tuto jednoduchou „polní“ polévku zvládne snad každý. Na základní recept existují stovky variací podle dostupných surovin. Je to vynikající teplé jídlo které po náročném pochodu nebo bojové činnosti dostatečně zasytí, doplní tělu potřebné minerály a vypocené tekutiny a v sychravém počasí i krásně zahřeje.
Většinu ingrediencí dokáže správný průzkumník sehnat prakticky kdekoliv. Vypsané ingredience jsou pouze orientační a většinou je lze v nouzových podmínkách nahradit něčím jiným, nebo i zcela vynechat (alternativní náhrady jsem se snažil vypsat do závorky). Množství stačí pro dva hladové muže.
Na polévku tedy potřebujeme:
- 2 polévkové lžíce tuku (máslo, sádlo, tuk z masové konzervy, jedlý olej, vylisovaný olej z:bukvic nebo lískových oříšků nebo semínek kokošky pastuší tobolky)
- 2 polévkové lžíce mouky (hladká nebo i hrubá, drcená semínka rostlin, případně čtyřnásobné množství rozdrobeného slaného sucharu)
- 2-3 brambory (kedlubny, krmná řepa /ale ne cukrovka/, mrkev, tuřín, petržel, planě rostoucí topinambury, osmažený a pokrájený kořen pampelišky nebo kořen lopuchu plstnatého nebo kořen kostivalu lékařského, dužnatá květní lůžka pupavy bezlodyžné)
- 200 - 250 g uzeniny (Buřty, měkký salám, mleté maso, předem proprané a uvařené masité nohy z hlemýžďů, mravenčí kukly, osmažené luční kobylky zbavené křídel, hlav a tvrdých částí nožiček, červi žijící v zetlelém dřevě - najdete je na spadlých stromech po odtržení zetlelé kůry)
- 1 kostka masoxu (lze nahradit vývarem z jakéhokoliv masa nebo kostí)
- 1 nadrobno pokrájená cibule (nebo pokrájené listy a cibulky planého česneku medvědího)
- sladká mletá paprika (není nutná)
- sklenice sterilovaného kyselého zelí, případně najemno nakrájené zelí čerstvé (lze nahradit nadrobno pokrájenými listy šťovíku nebo lesního šťavele, smíchaného 1:1 s ostatními planými listy rostlin vhodných na saláty - pampeliška, sedmikráska, všechny druhy jitrocelů, jetel luční, kontryhel, atd.)
- sůl (z vlastních zásob nebo zajištěná v lesních krmelcích, částečně lze nahradit glutamanem sodným, v nouzi lze použít i cestářskou posypovou sůl „proti“ zamrzání silnic, ale vždy jen občas a skutečně malá množství)
- pepř (lze plně zaměnit za pálivou papriku nebo kari. Případně lze zcela nahradit trochou nadrobno pokrájené rostliny rdesno peprník, lístky kokošky pastuší tobolky, vrcholové růžice řebříčku
Do kotlíku dáme tuk cibuli a mouku. Na ohni mícháme až cibulka zesklovatí a mouka začne žloutnout až lehce hnědnout (tímto jsme připravili tzv. jíšku - zapamatujte si přípravu i pro jiné recepty!). Přidáme papriku, vlijeme vodu + masox, nebo rovnou použijeme masový vývar (asi ¾ litru). Vše povaříme zhruba 5 minut. Do vroucí polévky potom přidáme na kostky nakrájené brambory (nebo jejich náhradu), uzeninu, sterilované zelí nebo jeho náhradu, polévku ochutíme (sůl + pepř či kořenící bylinky) a vše vaříme do změknutí brambor (cca 10 - 15minut)
Jíme samostatně, lépe však s chlebem, jiným pečivem nebo jednoduchými plackami, vlastoručně upečenými na horkém kamenu.