Jdi na obsah Jdi na menu
 


Příručka pro průzkumníky zvláštních oddílů - 1.díl

29. 4. 2007

 Pokyny pro výkon služby 5.oddílu zvláštních jednotek (výsadek) v podmínkách průzkumu na nepřátelském území (bojové operace US ARMY na území Vietnamu).

 

OBSAH: 

A - všeobecné pokyny  

B - M-16/CAR 15  

C - Pokyny a rady pro způsoby nošení výstroje a výzbroje  

D - Průzkumná hlídka  

E - Předsunutá letecká průzkumná hlídka  

 

 

         STAŤ A - VŠEOBECNÉ POKYNY

 

1. Jste-li v akci, omezte tělesnou námahu na nejnižší možnou míru, protože únava zbavuje člověka bdělosti.

2. Jestliže prokážete dostatek sebedůvěry, vzbudíte pocit sebevědomí také u ostatních členů týmu.

3. Ztratí-li velitel týmu rozvahu, ovlivní tato skutečnost jeho schopnost úsudku a rozhodování. Zachovejte si chladnou hlavu a myslete vždy poněkud dopředu, při tom si v duchu vypracujte a promýšlejte alternativní plán. Nebojte se přijmout radu některého z řadových členů týmu.

4. Souhra při týmové práci, což je klíčem k úspěchu akce, je výsledkem dlouhodobé praxe, stálého výcviku a tréninku. Ve všech fázích výcviku hraje nejdůležitější roli realismus, jako např. při nastavení miřidel na terče v džungli, využití živého figuranta při nácviku odchycení jazyka nebo při nácviku zneškodnění nepřátelské hlídky útokem ze zálohy, atd.

5. Týmy, které mají vypracovaný dobrý program fyzických kondičních cvičení, mívají méně zdravotních potíží.

6. Ujistěte se opakovaně, že mužstvo užívá tablety soli preventivně , nečekejte, až bude vašim mužům hrozit zhroucení. Jedna tableta v polní láhvi vody je dostačující dávkou, obzvláště v horkých a dusných dnech. Pouze je-li k dispozici dostatek vody !!!

7. Jestliže máte za úkol položit minu na silnici nebo na cestě, ujistěte se, že máte sebou náhradní pojistku pro případ, že byste jednu ztratili.

8. Při akcích a operacích v terénu by mělo mužstvo mít volný oděv. Přesně padnoucí nebo těsný oděv se snadno roztrhne nebo rozpáře ve švu a holá kůže je pak vystavena moskytům a pijavicím.

9. každý vůdce týmu nechť si vypracuje seznam výstroje a výzbroje před akcí a po akci, aby bylo jisté, že na místě akce nic nezůstalo.

10. Buďte taktní při vytýkání chyb a nedostatků, obzvláště jedná-li se o členy týmu z řad domorodců. Je-li to možné, odveďte provinilce stranou ostatních a tam mu teprve sdělte své výhrady. Tím mu umožníte reagovat na kritiku pozitivně, vstřícným způsobem, současně se káraný muž nebude cítit zesměšněn před svými kolegy a neztratí potřebnou sebedůvěru.

11. Nevěště součásti oděvu na zelený bambus. Chmýří bambusu, které se uchytí na vláknech, strašlivě svědí a štípe.

12. pořádejte pro domorodé členy mužstva kursy angličtiny. Pro americké členy mužstva pořádejte kursy domorodého jazyka, respektive dialektu, kterým hovoří domorodí členové týmu.

13. Nastavte na vysílačkách předem příslušnou frekvenci tak, abyste rychlým otočením knoflíku dostal danou frekvenci ihned. Obzvláště se to hodí v noci, kdy není možno či radno svítit.

14. Práškový CS (sirouhlík) noste v lahvičkách od repelentů proti hmyzu nebo mazacího oleje. Je sice obtížné do nich prášek nasypat, ale skutečně to stojí za námahu. Nasypte prášek CS dovnitř a na povrch prázdných konzerv a teprve potom je zakopte. Takto ošetřený materiál již zvířata ze země nevyhrabou.

 

STAŤ B - M-16/CAR 15

 1. Přelepte ústí hlavně izolepou, aby do ní nevnikla voda a špína. Spodní část otvorů ponechte otevřenou kvůli větrání.

2. Jeden zásobník naplňte celý signálními náboji. Kdybyste se během pronikání na nepřátelské území nebo při cestě zpět dostali pod nepřátelskou palbu, můžete signálních nábojů použít k identifikaci nepřátelských pozic pro leteckou podporu

3. Poslední tři náboje v každém zásobníku by měly být signální. Tím způsobem je střelec upozorněn, že potřebuje nový zásobník.

4. Vyměňte každé ráno nábojnici v komoře zbraně. Noční vlhkost a ranní rosa by mohly způsobit selhání.

5. Každý den naolejujte sektorový přepínač a přepněte jej několikrát dozadu a dopředu, obzvláště v období dešťů. Předejděte tím zablokování přepínače.

6. Noste s sebou vždy lahvičku mazacího oleje na zbraň.

7. Noste zbraň vždy se selektorem přepnutým do polohy „zajištěno“.

8. Z důvodu snížení hlučnosti přelepte poutka řemene izolepou nebo je odstraňte ze zbraně.

9. Při stahování se z nepřátelského území nestřílejte z helikoptéry po opuštění LZ, protože by pod vámi mohl letět ozbrojený vrtulník, aniž byste o tom věděli.

10. Během kontaktu s nepřítelem nehledejte první vystřílený zásobník, zabírá to příliš  mnoho drahocenného času.

11. Před odchodem do akce překontrolujte všechny zásobníky, zda jsou čisté a řádně nabité.

12. Během operace se nikdy nespoléhejte a priori na to, že je zbraň čistá. ČISTĚTE ZBRAŇ KAŽDÝ DEN!

13. Do nábojových sumek vkládejte zásobníky vzhůru nohama, nábojnice směřují špicí od těla. Tímto způsobem zabráníte vniknutí vody nebo nečistoty dovnitř zásobníků a v případě , že nábojnice vypadnou nebo se vysunou při nepřátelské palbě, nebudete zraněni vlastní municí.

 

 

STAŤ C - ZPŮSOB NOŠENÍ VÝSTROJE A VÝZBROJE

1. Ujistěte se, že všechny předměty, které mohou způsobit hluk, jsou přelepeny izolepou. Nepoužívejte papírové lepící pásky.

2. Do nábojových sumek vložte trojcípý šátek (obvazový materiál) v původním balení. Takto se dají zásobníky snáze vyjmout a obvazový materiál je po ruce v případě potřeby.

3. Uřízněte přední rohy nábojových sumek o 1/2 až 3/4 palce (1 - 2 cm), aby se během období dešťů zásobníky snáze vyjmuly ven. Dva zásobníky v každé sumce opatřete poutky na vytažení. Je-li to možné, noste zásobníky raději v pouzdru či obalu na polní láhev, než v nábojových sumkách. Tato pouzdra pojmou více zásobníků, snáze se otevírají a nebudete ověšeni zbytečně příliš mnoha sumkami.

4. Mezi M-79 a popruh uvažte lanko nebo provázek, abyste jej při střelbě z M-16 neztratili.

5. Během používání mějte UPC-10 bezpečně připevněnu k uniformě. Jestliže ji ztratíte a bude zapnutá, bude rušit veškeré ostatní signály na dané frekvenci, dokud se jí nevybijí baterie.

6. Noste při sobě vždy nějaký nůž.

7. Zaklapávací spony musí být bezpečně uchyceny za nárameníky. NIKDY za plátěná poutka.

8. Z důvodu přežití musí každý muž mít při sobě lékárničku, jednu tubu bujónových kostek, jednu tubu s tabletami soli a jednu lahvičku s čistícími tabletami. Jedna tuba bujónu rozpuštěná v polní láhvi vody dodá organismu dostatek energie na jeden až dva dny.

9. Každý člen týmu by měl mít s sebou několik tříštivých , sirouhlíkových a WP granátů, zavěšených na opasku a to z těchto důvodů

a) Tříštivými granáty lze přivodit nepříteli citelné ztráty.

b) Sirouhlíkové (CS) granáty jsou velice vhodné k zastavení nebo ke zpomalení postupu nepřátelských oddílů, útočících na váš tým. Navíc CS prášek rozsypaný po zemi a rozpuštěný zemní vlhkostí zabrání psům ve sledování vaší stopy.

c) WP granáty mají ohromný psychologický účinek a lze jich použít ze stejným účelem jako CS granáty. Současné použití CS a WP granátů více než zdvojnásobí jejich účinek.

10. Dýmovnice je nutno nosit ve vaku nebo na něm, nikoli zavěšené na oděvu. Dýmovnicemi nebojujeme a budete-li je potřebovat, pak v 99 případech ze 100 budete mít dostatek času je vyjmout z batohu.

11. Skrz očka granátů prostrčte papírovou lepicí pásku a přilepte je ke granátu. V případě potřeby se vytrhnutím papírová páska snadno uvolní (na rozdíl od izolepy nebo provázku). Dále ponechává dostatečný prostor pro vsunutí prstu do očka, tlumí hluk a takto zabezpečený granát se neutrhne.

12. Zamaskujte granáty černou nebo OD barvou ve spreji.

13. Nepřelepujte pojistku granátu, jde potom vytáhnout velice ztuha.

14. Každý den překontrolujte všechny své přidělené granáty, abyste se ujistili, že se roznětka ani nepatrně nerozšroubovala.

15. Každý tým by měl mít s sebou therminový (zápalný) granát pro zničení vybavení, ať již vlastního nepotřebného nebo nepřátelského.

16. Nenoste granáty na horní části uniformy, protože nepřítel by do nich střílel ve snaze způsobit několikanásobné ztráty jednou ranou.

17. Přišijte si na bok torny úzkou dlouhou kapsu na anténu.

18. Ujistěte se, že zapínací karabina na torně je provlečena a zacvaknuta do závlaček na horní části tornových popruhů, abyste jej neztratili při výstupu do helikoptéry, až jej budete muset připnout k provazovému žebříku nebo k lanu.

19. Odpuzovače hmyzu (repelenty) se snadno vylijí, proto je nedávejte k ostatním věcem do torny. Vytlačte vzduch a zašroubujte lahvičku opravdu pevně.

20. Domorodé pončo a nebo celta i džunglový svetr a pláštěnka ke spaní zcela postačí.

21. Sumka na miny, přišitá k vršku torny se velmi dobře hodí jako pouzdro na dalekohled, náhradní mikrotelefon,  fotoaparát nebo URC-10 či jiné speciální součásti výstroje a výzbroje. Jsou takto snadno dostupné v případě, že jste na hlídce nebo musíte-li tornu ukrýt.

22. Přivažte dýmovnice na tornu mezi jednotlivé sumky.

23. Vždy užívejte nejprve vodu z lahví, které máte v/na torně, polní láhev přichycená k opasku vám poslouží jako zdroj pitné vody v případě, že tornu ztratíte nebo budete muset odhodit.

24. Před každou hlídkou vždy překontrolujte při balení torny pevnost popruhů. Mějte při sobě vždy alespoň kousek padákové šňůry k opravě popruhů přímo na hlídce či za pochodu.

25. Do torny vložte nepromokavý (igelitový) pytel, aby byla výstroj chráněna před vlhkem a mokrem. Obzvláště v období dešťů.

 

STAŤ D - PRŮZKUMNÁ HLÍDKA

1. Při každém VR (průzkum) si vyznačte každý LZ bod vašeho AO (area of operation - operační prostor) a blízko něj, na mapě. Naplánujte si trasu pochodu tak, abyste vždy přesně věděli, jak daleko a v jakém azimutu je umístěn nejbližší LZ.

2. Mapa musí zobrazovat nejen průzkumnou zónu (RECON ZONE - RZ), ale vždy alespoň 5 - 10 kilometrový okruh v okolí RZ, tzv. únikový prostor.

3. Zakreslete si do mapy zdroje pitné vody v závislosti na počasí a přístupnosti uvnitř AO. Při sestavování pochodového plánu začleňte do trasy také možnost doplnění zásob pitné vody.

4. Prověřte před odchodem ze základny kapsy všech členů týmu, zdali neobsahují pasy, identifikační karty (průkazky), zapalovače s vyrytými iniciálami, prsteny s monogramem atd. Na průzkumné hlídce smí mít mužstvo při sobě pouze kovové identifikační štítky.

5. Je-li v týmu granátník s prškovým granátometem, musí mít v každém zásobníku, který nese, jako první v pořadí granátovou nábojnici. Po odpálení granátu může pak používat pušku běžným způsobem. Jestliže vystřílí celý zásobník a založí nový, může pak granátník rychle odpálit další granát.

6. Mapy a poznámkové bloky noste vždy v nepromokavých obalech.

7. Během operace používejte k záznamům a poznámkám tužku. Inkoust se vlhkem rozpíjí, zatímco tuha (grafit) nikoli.

8. Před každým odchodem do akce překontrolujte výzbroj a výstroj každého člena týmu včetně uniformy, zvláštní pozornost věnujte vysílačkám a signálním světlům.

9. Máte-li výstroj Hanson, upravte si před odchodem do akce popruhy a tkanice.

10. V období dešťů užívejte na hlídce léky proti kašli obsahující kodein.

11. Každý člen týmu by měl vědět, kdy a jak aplikovat morfin.

12. Veškeré vybavení nutné k přežití musí být bezpečně připevněno k uniformě nebo oděvu, aby se neztratilo v případě, že se kapsa utrhne nebo protrhne apod.

13. Každý člen týmu, který je Američan nebo má vyšší hodnost, musí mít mapy, poznámkové bloky a SOI v téže kapse uniformy jako ostatní, aby v případě, že padne, mohl tyto dokumenty snadno převzít jiný člen týmu.

14. Zápalky noste v nepromokavém obalu. Nepoužívejte zapalovačů, protože dělají příliš velký hluk při otevírání a zavírání.

15. Zrcátko a signalizační praporek (plachtu) si přivažte k patce kapsy, abyste je neztratili.

16. Do akce si s sebou berte vždy nástroje na čištění zbraně, tj. kartáček, olej a alespoň jeden protahovák.

17. Každý člen týmu musí mít určené primární a alternativní body srazu a odpočinku, a to vždy a za všech okolností. Velitel týmu je osobně zodpovědný za to, že každá člen týmu bude znát azimut a přibližnou vzdálenost ke každému shromaždišti / LZ.

18. Nikdy na hlídce nefotografujte. Kdyby se nepřítel zmocnil fotoaparátu, získá prvotřídní informační materiál.

19. Každý tým by měl mít s sebou alespoň dvě tužkové baterie.

20. Během akcese pohybujte tím způsobem, že 20 minut mužstvo půjde, pak se zastaví a 10 minut naslouchá. Naslouchejte polovinu času předchozího pohybu týmu. Pohybujte se zastavujte v nepravidelných časových intervalech.

21. Nikdy nepolevujte v pozornosti. Dokud se nevrátíte domů, nejste nikdy a nikde stoprocentně v bezpečí.

22. Nelámejte kmeny ani větve stromů či keřů, jinak po sobě zanecháte velice zřetelnou stopu, kterou nepřítel může snadno sledovat.

23. Odpuzovač hmyzu/pijavic si nalijte na svršky bok, poklopec kalhot , na opasek a na manžety.

24. Větší úsek pochodu proveďte v ranních hodinách, abyste ušetřili vodu, ačkoli se nesmíte bát ani nočních pochodů, obzvláště tehdy, máte-li podezření, že nepřítel odhalil vaše RON.

25. Průběžně kontrolujte, zda vedoucí týmu udržuje správný azimut. Nechoďte nikdy k cíli přímo, měňte pravidelně směr pochodu.

26. V případě, že vás nepřítel sleduje, měňte často směr pochodu a snažte se pronásledovatelům uniknout nebo je přepadnout ze zálohy, mohou to být dobří a užiteční jazykové.

27. Nežádejte „dávku“ z FAC (balíčku první pomoci), není-li to bezpodmínečně nutné. Napomůže to zabránit ohrožení z ukvapenosti.

28. Nuťte se ke kašli, kdykoliv nad vámi letí letadlo. Pročistíte si tak hrdlo, uvolníte napětí a nikdo vás při tom neuslyší. Musíte-li kašlat, kašlete do čepice nebo do šátku na krk, abyste tlumili zvuk kašle.

29. Nikdy se nesvlékejte u prádla, ať ve dne nebo v noci. Tam, kde je třeba si na noc obléct svetr, nechť si jej oblékají nejvýše dva členové týmu najednou. Druhý den ráno si svetry svlékněte, abyste se nepřehřáli, nezpotili a nenastydli.

30. Jestliže si musíte převléci ponožky, obzvláště v období dešťů, snažte se počkat až dojdete na RON a nesmí si převlékat ponožky více než dva muži najednou. Nikdy si nezouvejte obě boty současně.

31. Jestliže některý člen týmu onemocní zákopovou nohou, zastavte pochod na bezpečném místě, zujte postiženému boty , osušte mu nohy a zasypte desinfekčním a léčivým práškem, takto ošetřené nohy překryjte celtou nebo pončem , aby dobře proschly. Další chůze chorobu zhoršuje, proto zastavte další postup týmu, aby postižený člen hlídky nezemřel na následky onemocnění.

32. Jako prevence zákopové nohy poslouží zásyp určený speciálně k těmto účelům, vtírání vazelíny do kůže spodní části nohou, a to obzvláště v období dešťů. Vtíráním vazeliny nebo borové masti do pokožky rukou předcházíme také bolestivým prasklinám ztvrdlé kůže horních končetin.

33. Rukavice chrání ruku před trny rostlin a umožní střelci držet v rukou i zbraň rozpálenou střelbou.

34. V období dešťů balte PRC-25 do plastikového obalu.

35. Při použití bateriových vysílaček vyjměte vždy monočlánky z přístroje, který není nebo nebude v provozu. Baterie, které zůstávají vložené v přístroji, se rychleji vybíjejí, a to i tehdy, když je přístroj vypnutý.

36. Jsou-li baterie vybité nebo tak slabé, že jsou již k nepotřebě, neodhazujte je volně po cestě. Malé baterie je možno dobít vložením do podpaží nebo mezi nohy. Větší baterie je možno oživit tak, že je na dobu spánku položíme vedle sebe. Také je možné baterie dobít tím způsobem, že je prostě vystavíme na slunci.

37. Je-li to možné, vezměte s sebou náhradní mikrotelefon (sluchátko) k PRC-25 a ujistěte se, že je dobře zabaleno do nepromokavého obalu.

38. vždy s sebou noste náhradní baterie do PRC-25, ale vyjímejte je z originálního balení až těsně před upotřebením.

39. Nikdy nepoužívejte při spojení a hlášení o poloze týmu slov „stejné“ nebo „beze změn“. Vždy hlaste příslušné koordinátory. Omezte vysílací čas na minimum.

40. Nepřehánějte to se sebevědomím, vede k příliš bezstarostnému chování. To, že jste po dobu 3 - 4 dnů nezaznamenali žádnou známku přítomnosti či pohybu nepřítele, ještě neznamená, že vás protivník nezahlédl nebo dokonce, že vás nesleduje.

41. Značné procento hlídek prozradil málo tlumený hluk a zvuky.

42. Všechny chyby, kterých se dopustí váš tým nebo jeho jednotliví členové opravujte ihned, v okamžiku, kdy k nim dojde.

43. Všichni členové týmu si musí zamaskovat obličej i ty části rukou, které nejsou kryty oděvem, a to ráno, v poledne, v RON nebo při zaujetí pozic k přepadení ze zálohy.

44. Na hlídce nikdy nevařte, ani nerozdělávejte oheň, abyste se zahřáli. Je povoleno, aby jedli nejvýše dva muži současně. Zbývající mužstvo zajišťuje bezpečnost.

45. Při zastávce v pochodu zkontrolujte vždy předem tábořiště do okruhu 40 - 60 metrů v průměru.

46. Všichni členové týmu by si měli během operace činit poznámky a vzájemně si je porovnávat. Každý muž by si měl po skončení každé operace všechny poznámky a lekce zaznamenat a uschovat tento přehled pro případ potřeby.

47. Každý člen týmu musí neustále sledovat muže jdoucího před ním a průběžně kontrolovat muže za sebou. Navíc musí dávat pozor na to, až obdrží od ostatních členů týmu signály předávané rukama.

48. Průzkumný oddíl nikdy neklade více než jednu minu, AT nebo AP na malém úseku cesty nebo silnice. Kdyby rozmístil více než jednu minu, pak tento tým pouze zásobí nepřítele municí, protože po výbuchu jedné miny následuje okamžitě prohlídka bezprostředního okolí a tak by byly nalezeny další  rozmístěné miny.

49. Mimo období dešťů nemočte na kameny nebo na rostliny, ale do děr v zemi nebo do skalní průrvy. Nepřítel může zpozorovat mokrou skvrnu a zápach na onom místě zůstane ještě dlouho po vašem odchodu.

50. Nesete-li s sebou do hlídky M-79, pak oviňte stahovacím řemenem pažbu, aby se při pohybu pojistka náhodou nepohnula z polohy „zajištěno“.

51. Při přechodu potoka nebo říčky nejprve pozorujte druhý břeh, nejeví-li se někde známky pohybu nebo činnosti lidských rukou, pak přejde první muž a prověří danou oblast. Teprve potom překročí potok zbytek týmu a každý člen si zároveň doplní zásobu vody. Na území, kde hrozí nebezpečí, musí mužstvo nejprve přejít na druhý břeh a tam si podle možnosti teprve doplnit zásobu vody. Na cestách (starých i nových), při přechodu potoků a na otevřených prostranstvích se vždy chovejte jako v oblasti se zvýšenou mírou ohrožení.

52. Noste při sobě vždy alespoň jeden náhradní pár ponožek, zásyp na nohy, obzvláště v období dešťů. Navíc musí mít každý člen týmu s sebou jeden pár ponožek obřích rozměrů, které si navlékne přes boty při přechodu potoka nebo při chůzi po lesní cestě.

53. Během krátkých zastavení na odpočinek nesnímejte ze zad tornu, ani neodkládejte zbraň. Během dalších přestávek v pochodu, například v poledne, na jídlo, nesnímejte tornu, dokud není prozkoumán okolní prostor alespoň do okruhu o průměru 40 - 60 metrů. Neodhazujte nic na zem. Odpadky si buď dejte do kapsy, nebo je posypte CS práškem a zakopejte je.

54. Na většině území hlídkuje nepřítel podél silnic a hlavních lesních cest od 7,00 do 10,00 a odpoledne od 15,00 do 19,00. Protože nepřátelské přesuny automobily se dějí převážně v nočních hodinách, nesmí se tým, který má za úkol pozorovat silnici, přiblížit během dne k silnici na vzdálenost menší než 200 metrů a k cestě nebo k silnici vyrazit až s posledními záblesky denního světla. Když nepřítel provádí bezpečnostní čistky podél silnic a cest, asi dvakrát týdně, nezkoumá obvykle okolí cesty do větší vzdálenosti než právě zmíněných 200 metrů.

55. Když zaslechnete lidský hovor, přisuňte se co nejblíže, abyste slyšeli, co si dotyční povídají. Důvod je nasnadě. VN velitel týmu si učiní poznámky.

56. Na hlídce se snažte chovat nepředvídaně a reagovat  neobvykle. Nevnášejte do svého jednání pokud možno žádný systém nebo pravidla.

57. Košile, obsah kapes a torna či brašna mrtvého nepřítele mívá obvykle větší cenu než jeho zbraň.

58. Jste-li sledováni nepřítelem nebo pronásledováni, pokládejte granáty nebo miny s vějířovitým rozptylem se zpožděním 60 - 120 sekund. Dále házejte CS granáty dozadu za sebe a do stran. Poskytněte nepříteli pádný důvod k tomu, aby pronásledování zanechal.

59. Nestřílejte ani neužívejte granátů a min s vějířovitým rozptylem v případě, že po vás nepřítel pátrá v noci. Namísto toho použijte CS granátů. Nepřítele tím uvedete ve zmatek a neprozradíte mu své pozice. Pak můžete poměrně bezpečně vyrazit a střílet na každého, kterého zahlédnete. Jestliže je nezbytné užít min s vějířovitým rozptylem, použijte munici se zpožděním nebo WP se zpožděním.

 

 

STAŤ E - PŘEDSUNUTÁ LETECKÁ PRŮZKUMNÁ HLÍDKA (FAC)

 

1. Při bojové operaci je FAC svým významem na druhém místě po osobní zbrani. Snažte se dozvědět všechny dostupné informace o postupu při FAC. Správné využití podpory FAC nezřídka rozhodne o tom, zda se vrátíte z akce nebo ne.

2. Při provádění FAC VR si pořiďte mapu, na které jsou  zakresleny všechny AO od FOB až k RZ.

3. Nikdy neleťte přímo na RZ (středem). Létejte podél boční strany RZ, abyste mohli RZ co nejlépe pozorovat.

4. Kdykoli uslyšíte zvuk letadla, ujistěte se, že máte vysílačku zapnutou, možná se s vámi bude chtít posádka letadla spojit.

5. Využití FAC je značně omezeno počasím, a to obzvláště v období dešťů. Počítejte s tím při plánování všech akcí.

6. Průměrná doba reakce na bezodkladnou žádost je 15 - 45 minut.

7. Taktické letadlo může mít zadání plnit různé úkoly, nebo v případě, že má odvést pozornost nepřítele, je možné , že před vaším požadavkem obdržela posádka žádost jiného oddílu.

8. Jestliže hlídka, která není v kontaktu s nepřítelem, žádá úkol na specifický terč ve vzduchu, požádejte o povolení terč zničit.

9. Neužívejte jako naváděcí stanice pro FAC přístroj PRC-25, protože VC má vybavení pro FM vysílačky. Namísto toho použijte pro navádění na svůj směr radiostanice.

10. Před útokem na vámi určený cíl musí posádka FAC přesně znát polohu vašeho týmu (na zemi).

11. Nejlepší pomůckou pro signalizaci a označení polohy týmu svému FAC je zrcátko. Jestliže slunce nesvítí, užijte  signálních praporků nebo plachty.

12. Je-li slunce zastřeno mraky, můžete signalizovat letadlu pomocí záblesků svítilny umístěné proti zrcátku. Odrazem zrcátka záblesky svítilny získají na intenzitě a jsou pro pilota snáze viditelné.

13. Nerozkládejte signální plachtu, když se vám bude zdát, že ze vzduchu ji nemůže nikdo vidět.

14. Při použití anténní vysílačky nesměrujte anténu kolmo na letadlo. Anténa musí být nastavena vůči letadlu vodorovně.

15. Jako nouzové signály můžete použít dýmovnice, světlice, signální pistole a kouřové náboje, kterými označíte svou polohu.

16. Pilot musí identifikovat barvu dýmu užívaného svými oddíly. Tým nesděluje barvu dýmu pilotům. Nejlépe je použít fialové nebo červené dýmovnice.

17. Dojde-li ke kontaktu s nepřítelem v neproniknutelné džungli, použijte k označení své polohy pro FAC granátů WP. Obvykle nejsou v této situaci vhodné červené nebo fialové dýmovnice, jejichž dým nemusí proniknout hustými korunami stromů.

18. Pro vyznačení polohy oddílu v noci existuje několik metod. Je možné použít světlic, záblesků (strobosvětel), bateriových svítilen nebo WP granátů.

a) Baterky je nutno umístit do hlavně M-79 a mířit jimi přímo na letadlo. Hlaveň zbraně zastíní světlo pronikající do stran a nepřítel je nezahlédne.

b) Stroboreflektory natřete po stranách neprůsvitnou vrstvou barvy nebo je na bocích přelepte izolepou, abyste zamezili rozptylu světla do stran. Tím se z těchto reflektorů stanou bodová světla.

c) Před odpálením světlice upozorněte posádku letounu, protože světlice někdy značně připomíná kouřový náboj. Neodpalujte nikdy světlici přímo proti letadlu.

19. Při navádění FAC na svou pozici nebo na cíl užívejte hodinový systém. POZOR: Nos letadla je na poloze 12 hodin.

20. Neužívejte k navádění FAC údajů AZ, dokud letadlo vaši polohu nezaměří. Když je  lokalizována, užijte AZ údajů ve stupních určení polohy cíle a vzdálenosti v metrech.

21. Poskytněte posádce FAC úplný a podrobný popis terče a cílové oblasti.

22. Po každém odletu a přeletu upřesněte posádce FAC znovu veškeré údaje o poloze vašeho oddílu a terče.

23. Udejte polohu, na níž žádáte o pomoc, vždy se snažte vést nálet napříč před sebou. Nikdy nesmí úsek náletu procházet územím vašich pozic ani zepředu ani zezadu. POZOR: Nálet, který je proveden příliš brzy nebo příliš pozdě, může zasáhnout vaše pozice. TO SE JIŽ STALO!

24. Bojový pozorovací letoun může provést okamžitý nebo předem naplánovaný úder ze vzduchu. Musíte mu dát osmimístné číslicové koordinátory a vymezit trasu letu. POZNÁMKA: Je-li to možné, nechť FAC určí polohu hlídky dříve než pozorovací letoun započne s útokem.

25. Je-li to možné, snažte se podat FAC zprávu o výbuchu pumy (=BDA).

26. FAC lze účinně využít k tomu, aby nasměroval týmy ze střetnutí s nepřítelem do LZ. FAC může také provést úder ze vzduchu jako přípravu pro vytvoření odsunové LZ pro tým, dříve než oddíl dosáhne LZ. Tento systém je velice vhodný pro oblasti s vysokou mírou ohrožení.

27. FAC lze použít k přerušení střetnutí týmu s nepřítelem, zatímco mužstvo čeká na útok ze vzduchu. Nízký přelet nebo přelet, při kterém se z letadla střílí signálními nábojnicemi, přesvědčí nepřítele o tom, že na něj útočí letectvo, takže se raději stáhne.

28. Navádíte-li na cíl (terč) Shadow, dbejte na to, aby neletěl přímo nad terči.

29. požádejte Shadow o vypuštění signální rakety a směrujte jej na cíl od této rakety. Proveďte úpravu údajů od místa dopadu kouřového náboje, aby byla pokryta celá cílová oblast.