Odstřelovači URNa
Mnozí z nás jistě z krátkých televizních zpravodajských šotů nebo akčních filmů znají scénu příjezdu policejního "přepadového komanda". Skupiny mužů v černých kombinézách rychle obsazují nástupní prostory, aby mohli na povel okamžitě zaujmout pozice k finálnímu útoku vedoucímu k zatčení nebezpečných pachatelů trestné činnosti. Zatímco v éteru probíhá živá radiokomunikace, v blízkém okolí zaujímají palebná postavení muži s puškami osazenými speciálními optickými zaměřovači určení k jištění celé akce. Na řídícím stanovišti zaznamenávají jejich hlášení o "pokrytí" prostoru. Odstřelovači jsou připraveni...
Dnes navštívíme odstřelovače Útvaru rychlého nasazení, kteří většinou zůstávají v pozadí záběrů televizních kamer. Přitom však již název jejich práce má pro mnoho lidí nádech mýtu a jistého chladného tajemna. Hned v úvodu si stručně popíšeme podstatu činnosti odstřelovačů zásahové skupiny Policie ČR: Odstřelovači URN P ČR pracují -stejně jako jejich zahraniční kolegové -vždy ve dvojicích. Na určené stanoviště přichází v plné výzbrojí střelec a jeho asistent -pozorovatel a svým způsobem také ochránce, který má stejný výcvik. Zvládá nelehké úkoly svého partnera. Základním úkolem odstřelovače (obou členů dvojice) je pozorovat vymezený prostor nebo objekt a jeho nejbližší okolí. Veškeré poznatky přesně hlásí veliteli zásahu, který před započetím akce provede změnu nebo dohodnutý způsob zákroku potvrdí. Dále už v průběhu vlastní akce odstřelovač informuje členy zásahové skupiny o každé změně situace a pohybu pachatele i osob, které se nacházejí v jeho blízkosti, byť se na vlastní trestné činnosti nepodílejí. Druhým úkolem je samotná střelba na přestupce zákona. Jejím cílem je znemožnění jeho další činnosti a tím například zabránění zranění rukojmích, ale také členů vlastní zásahové jednotky. Tuto činnost lze pak rozdělit na tři samostatné etapy:
a) Odstřelovač - za určitých podmínek - na pokyn nebo v nejvhodnějším okamžiku zahajuje akci skupiny eliminací subjektu, který by mohl zpomalit nebo dočasně zamezit vniknutí policistů do objektu
b) V průběhu vlastní započaté akce samostatně reaguje. Je-li to nezbytně nutné, v souladu s dohodnutým - nacvičeným postupem podporuje střelbou její rychlé a úspěšné dokončení.
c) Odstřelovač může celou akci vyřešit jedním výstřelem!
Kamuflážní oděv Hejkal odstřelovačů URN P ČR se rychlou přizpůsobivosti osvědčuje i v lesních a polních podmínkách
Jak probíhá výběr do specializace Odstřelovač? Do výběrového řízení k jednotce URN se může přihlásit každý policista, který má za sebou nejméně tři roky praxe ve službě. Vyžadována je všestranná fyzická i psychická zdatnost a řidičský průkaz. Nutným předpokladem se rovněž stává zájem o tuto práci. Odpovídají-li celkové schopnosti zájemce tvrdým podmínkám velitelů, lékařů, psychologů i instruktorů URN P ČR, je nováček přijat a čeká jej tzv. přijímač. Teprve po jeho úspěšném absolvování je nováček začleněn do stávajícího výcviku vlastního zásahového oddílu, s nímž se musí perfektně sehrát. Dosahuje-li muž stabilně celkových vynikajících výsledků v taktickém, střelbě a později také při ostrých zásazích, může od instruktora a velení jednotky dostat nabídku stát se odstřelovačem. Vytipovaný člověk má samozřejmě právo nabídku odmítnout. Znalost vlastních schopností a objektivní sebekritika je zde vyžadována od všech a odmítnutí nabídky nijak neškodí. Naopak. K jednotce URN P ČR, do jejího výběrového řízení a potažmo na funkci odstřelovače může být také doporučen člen některé krajské zásahové jednotky P ČR. Jen zřídka se stává, že by se zájemce o činnost odstřelovače přihlásil sám. Adept odstřelovačské specializace zdaleka nemá na růžích ustláno. Kromě neustálého plnění úkolů ve své zásahové skupině absolvuje novou prověrku v podobě speciálních psychologických a střeleckých testů. Když je splní, následuje zvláštní střelecká příprava ve střelbě na různě vzdálené terče s příslušnou zbraní. Budoucí odstřelovač je školen v další formě taktické přípravy, například vyhledávání stanoviště, rekognoskace terénu a maskování. Učí se znát prvky tzv. vnější balistiky, jako vliv povětrnostních podmínek, tj. směru a síly větru na svém stanovišti i u cíle, na zamíření i let střely. Totéž platí o intenzitě a úhlu dopadu světla. Připočtěte možný déšť či sněžení, znalosti balistických vlastností různých typů používaných nábojů. Cvičí se i zkreslující pohled na cíl přes sklo nakloněné v rozličných úhlech. Odstřelovač má po celou dobu přidělenu jednu konkrétní zbraň, za jejíž perfektní stav je odpovědný v celém rozsahu výcviku i zákroků. Střelec si z každého cvičení i pozdější akce sestavuje srozumitelný, velmi podrobný zápis do střeleckého deníku. V něm charakterizuje způsob cvičení, typ náboje, povětrnostní podmínky a dosažené střelecké výsledky .Vše se neustále vyhodnocuje. Cvičení se svým pojetím nutně musí blížit vlastní akci. Po zaujetí palebného stanoviště během skutečné akce slouží střelecký deník jeho pisateli jako určité vodítko a pomůcka. Nalezení příslušného zápisu trvá velmi krátký čas. Odstřelovač porovná a vyhodnotí všechny uvedené podmínky s vlastní situací, a je-li připraven, ohlásí se řídícímu akce. Všechno se děje ve velké rychlosti, se stálým maximálním soustředěním na vlastní činnost. Zlomek sekundy má později odstřelovač také na těžké rozhodnutí k podle jeho mínění nutnému přesnému výstřelu.

Zbraň a vybavení odstřelovačů URN P ČR
Z toho částečně vyplývá, co čeká daleko největší nápor nejen v případě odstřelovačů, ale všech jejich kolegů z URN. Je to mozek a nervy. nervy s velkým N! Nervy vyšponují člověka k zvýšení rychlostí pohybu v terénu. Nervy přinutí chvějící se ruce a zrychlený dech, aby v běhu na chvíli zastavily či zkoordinovaly pohyb. Hned na to srovnají před očima linii mířidel pistole nebo samopalu s cílem. Nervy se postarají o svaly vykonávající okamžité nestisknutí spouště, když jiná, jim podobná vlákna, identifikují prostřednictvím očí v zaměřené osobě místo recidivisty neozbrojeného rukojmího! Podle odhadu se přibližně 75 % celé akce obrazně odehraje v mozku každého zúčastněného. Pro odstřelovače a jeho asistenta není jednoduché dlouho ležet bez nebezpečí prozrazení ve střelecké pozici. Střelec se musí plynule střídat v předávání jasných informací se svým partnerem, musí navazovat na hlášení dalších dvojic a při tom průběžně klidně sledovat detaily rysů těla v okuláru optického zaměřovače pušky. Rád bych opět zdůraznil jeden fakt. Ani odstřelovač není školený zabiják! Obrovské riziko práce příslušníků URN zvyšuje - v souladu s literou zákona - jejich hlavní povinnost: Jakkoli nebezpečného pachatele trestného činu musí zatknout, nikoliv zlikvidovat!K závěru pojednání o výcviku odstřelovačů připojuji dvě motta, která mi sdělili jejich instruktoři.
1. Výcvik odstřelovače není nikdy absolutně definitivně ukončen.
2. Práce odstřelovačů je jako alchymie, protože člověk stále něco objevuje.
Než je nový odstřelovač zařazen do výjezdového týmu, uplynou minimálně tři roky. Výstroj odstřelovačů URN tvoří standardní vybavení tvořené taktickou a ochrannou vestou a ochrannou přilbou s radiokomunikačními prostředky. Podle typu terénu a prostředí je výstroj buď v typicky černé barvě, nebo v maskovací kamufláži. Zcela vyloučen není ani civilní, nenápadněji působící oděv. Doplněk k výstroji tvoří podložka proti vlhku a chladu od země a nutný laserový dálkoměr.

Odstřelovač v klasickém černém oděvu
Také u odstřelovačů se v otázce výzbroje drží pravidlo dvou osobních zbraní na každého muže. V drtivé většině případů má každý u sebe pistoli CZ 75 a některou variantu německého samopalu Heckler & Koch MP5 - obojí ráže 9 mm Luger. Hlavní, takříkajíc kmenovou zbraní těchto mužů je puška s válcovým odsuvným závěrem SIG SSG 3000 ráže .308 Winchester s namontovaným optickým zaměřovačem. Pro noční střelbu se samozřejmě navíc používá noktovizor. V určitých specifických případech dochází také k uplatnění speciální verze samopalu H&K MP5 SD 6 s nainstalovaným optickým a laserovým zaměřovačem integrovaným tlumičem hluku výstřelu a výšlehu plamene.

Odstřelovač URN P ČR v krycím oděvu pro zásah v zimním období
V raných dobách existence URN se používaly české opakovací pušky vzor 54 s válcovým odsuvným závěrem, dále známé poloautomatické SVD Dragunov, nahrazené po čase modifikovaným typem vzoru 54 model 90, kterému navíc přibyl také přístroj umožňující střelbu ve zhoršených světelných podmínkách. Tyto posledně zmíněné zbraně zůstávají především z nedostatku finančních prostředků stále ve výzbroji krajských zásahových jednotek, ačkoli svým pojetím už plně nevyhovují. technický pokrok a vývoj se projevuje také v této oblasti. Kdo nechce zůstat pozadu, musí vše sledovat kvůli zvýšení úrovně přípravy i práce samotné.