Jdi na obsah Jdi na menu
 


GROM

25. 4. 2007


Historie

Během začátku druhé války v Perském zálivu probleskla našimi sdělovacími prostředky informace, že akcí se účastní polské speciální síly GROM. Málo kdo ovšem ví, že Poláci byli už i v první válce v Perském zálivu. Pojďme ale postupně. O vzniku jednotky speciálních sil se uvažovalo už v roce 1982. Impulzem pro to bylo obsazení polské ambasády v Bernu teroristy. Cílem jednotky by bylo zasahovat na ochranu polských občanů v cizích zemích. Výstavba takové jednotky získala opodstatnění po operaci "Most" v letech 1989-90, při které Polsko pomáhalo židům z východu při přesídlení do Izraele. Vznikla obava z odvety teroristických skupin z Blízkého východu. Tato obava se naplnila v Bejrůtu, kdy byli napadeni polští diplomaté. To bylo poslední kapkou, která rozhodla o vytvoření takové jednotky.

Speciální jednotka vzniká oficiálně 13. července 1990. V tuto dobu se proslavila polská zpravodajská skužba Urzad Ochrony Panstwa. Těsně před začátkem operace Pouštní bouře byli na území Iráku stále agenti CIA a hrozilo, že budou odhaleni nebo zabiti. Pod vedením generála Gromoslava Czempiňského byla podniknuta akce na záchranu těchto agentů. Poláci využili předchozích dobrých vztahů s Irákem a agentům vytvořili novou identitu - polští stavební dělníci a odborníci. Pod touto identitou je propašovali z Iráku ven. Akce byla rychlá, perfekní a vytrhla američanům trn z paty. Důkazem je i poděkování Polsku od G. Bushe staršího, během jednoho televizního přenosu, což se běžně opravdu nedělá. Polské speciální síly dostaly název GROM - hrom. Název naznačuje spojitost s uvedenou akcí podobností s křestním jménem gen. Czempiňského. Název GROM je však možné vysvětlit i takto: "Grupa Reagowania Operacyjno Mobilnego" což znamená Skupina operačně-mobilního zásahu. Už od počátku jednotky byla těsná spolupráce s americkými jednotkami speciálních sil Special Forces a 1st SFOD D (Delta) Větším vzorem však byla britská SAS. Podle slov velitele jsou jim bližší britské speciální síly, protože mají obdobné podmínky (i finanční), než bohatší američané. To, že GROM pouze necvičí v ústraní dokazuje následující přehled:
1991 - účast na zajištění šéfů Art B. poblíž Varšavy.
1992 - ochrana transportu s lustračními dokumenty.
1994 - 55 vojáků se účastnilo akce na Haiti.
1996 - 50 vojáků se účastnilo mírové oprace na Balkáně.
1998 - proběhlo mezinárodní cvičení "Ellipse Bravo 98" - sjely se všechny jednotky speciálních sil z Evropy a Ameriky
2001 - účast na operaci v Kosovu
2002 - 60 vojáků se účastnilo akce v Afghánistánu a Perském zálivu
V současnosti je jednotka zapojena do operací v Iráku. Níže uvedená fotografie způsobila na mezinárodní scéně rozruch a díky ní se začalo o přítomnosti Poláků v Iráku hovořit. Zachycuje vojáky polských a amerických speciálních sil poblíž Basry.
V Polsku je jednotka dislokována poblíž Varšavy, pouze vodní oddíl je na jedné základně na Baltu.Velitelem jednotky je od roku 2000 plukovník Roman Polko.

Velitel jednotky

Výběrové řízení

GROM stejně jako řada dalších jednotek speciálních sil ve světě je profesionální, ačkoliv sama armáda je ještě branecká. Dostat se k této jednotce není nic jednoduchého. Výběrové řízení má tři kola:
1.kolo: Požaduje se motivační dopis - proč chcete k jednotce. Tento dopis je prostudován po psychologické a grafologické stránce. Ze 300 účastníků jich zůstane tak třetina.
2.kolo: Tělesné přezkoušení a psychotesty - Zájemci mají před sebou běh na 100m, běh na 3km, shyby, kliky, plavání pod vodou, skoky do vody z věže. Následuje lékařské prohlídka a řada psychotestů - např test odvahy. Zájemci mají IQ přibližně 118.
3.kolo: Vytrvalost a psychická odolnost - jedná se o týden na horách. Jednoznačně nejde o dovolenou. Cílem je přivést zájemce na pokraj fyzických sil a odhalit jejich psychickou odolnost. Obsahem jsou orientační pochody a běhy v těžkém terénu.
Po poslední fázi zůstavají většinou tak 3 lidi ze 100. Ti se stávají příslušníky jednotky, pokračují ve výcviku a nosí jako ostatní příslušníci jednotky šedý baret.

Černá práce

Výcvik

GROM má tři sekce - jedna sekce má "černou práci" (boj proti teroristům, boj ve městě), druhá má "zelenou práci" (průzkumná činnost, sabotážní operace, nekonvenční operace a partyzánský boj) a třetí je "vodní" (operace z vody, na pobřeží, odminování). Nováček je okamžitě zapojen do kolotoče výcviku, aby co nejdříve získal potřebné znalosti a návyky. Výcvik pokračuje nejen u jednotky, ale příslušníci jednotky absolvují i Akademii Národní Obrany a důstojníci stáž u speciálních sil USA. Samotný výcvik obsahuje standardní směsici znalostí a dovedností příslušníků speciálních sil - od metod infiltrace (způsoby dopravy a vysazení), přes bojové znalosti (trhací práce, průzkumná činnost) až po znalosti z oboru bojového lékařství. Každý vystřílí v porovnání s běžným vojákem nebo policistou naprosto neuvěřitelné množství munice. Na těchto jednotkách se nešetří. Důvodem je koeficient účinnosti speciálních sil - 4 lidé speciálních sil mají stejnou sílu jako 48 lidí běžné jednotky. Jedna skupina nahradí jednu rotu. Nikdo, ale nebude dělat ozbrojené síly pouze z vojáků speciálních sil. Speciální síly se používají, když je potřeba jednat rychle nebo delikátně. Zajímavý je věkový průměr u GROMu - 34 let. Velitel GROMu se vyjádřil v tom smyslu, že je potřeba mít vyzrálé lidi. A právě lidé v tomto věku mají potřebné zkušenosti a přístup. V žádném případě se nejedná o "napumpované ranaře", ale o lidi, kteří vypadají úplně normálně, tak že nepoznáte, jestli ten člověk pracuje s bagrem nebo střílí z HK MP5SD6.

Výzbroj

Pistole:
ráže 9mm
Glock 17
HK USP
Browning High Power
CZ85
SIG
Samopaly:
ráže 9mm
HK MP5K
HK MP5SD6
Pušky:
ráže 5,56mm
karabina M4A1 s taktickým příslušenstvím (laser, kolimátor atd.)
ráže 7,62mm
Mauser SP66
HK PSG-1
Remington M700
ráže .50
PGM Hecate II
Protitankové zbraně:
Carl Gustav ráže 84mm
Vrhač granátů:
ráže 40mm
M203 namontovaný na karabinu M4A1

Nácvik boje ve městě

Výstroj

Pro "zelenou práci" používají příslušníci jednotky běžný maskovací oděv polských ozbrojených sil. K dispozici mají nosné řemení, taktickou vestu a batoh se stejným maskovacím vzorem jaký má uniforma. Mimochodem na řemení jsou použity stejné prvky jako na MNS2000 naší armády. Pokud nemají přílbu nosí na hlavě americký klobouk "boonie hat".
Na "černou práci" používají tmavě modrou kombinézu. Taktická vesta zůstává v maskovacím provedení. Nutnou součástí je přílba a chráníče kolen a loktů. Ve výbavě pro tuto práci mají také plynovou masku a ochranné brýle.
Na "mokrou práci" mají různé druhy neoprenových obleků. Základem je dýchací přístroj s uzavřeným oběhem OXY-NG2 nebo NG3 původem z Francie. Pro orintaci se používá americká navigační konzola TAC100.

Zelená práce

Znak

GROM má ve znaku bílého útočícího sokola s bleskem v pařátech. Je umístěn na černém štítu s úhlopříčným červeným pruhem. Tento znak je na nášivce. Na odznaku je samotný sokol s bleskem.

Za poskytnutí informací děkuji Ministerstvu národní obrany Polska.